Plik PDF – nie zawsze idealny

Plik PDF to najlepszy i najpopularniejszy  sposób przekazywania materiałów do druku. Jego wadą jest trudność wykonania nawet drobnych poprawek w etapie końcowym. Wada ta jest jednak zaletą, bo uniemożliwia wystąpienie przypadkowych i niepożądanych zmian po zatwierdzeniu pracy.

Warto przyjrzeć się szczegółowo właściwościom plików PDF, szczególnie tym, które mogą sprawić problemy.

Przestrzeń kolorów

Mamy tu dwie możliwości: RGB lub CMYK. Podczas podglądu na monitorze strony wyglądają identycznie, ale w druku mogą wystąpić istotne różnice. Dla druku offsetowego konieczne jest zastosowanie czterokolorowego CMYK-a. Warto wykonać plik w rozbiciu na pojedyncze kolory, gdzie każda separacja widoczna jest na oddzielnej stronie. Pozwoli to na kontrolę poprawności rozseparowania, wtedy możemy zauważyć niepożądane składowe czarnego koloru w obiektach czarnych, albo brak czarnego składnika w zdjęciach.

Problemy z czarnym

Czarny kolor powinien być przedstawiony jako element o wartościach CMYK= 0,0,0,100%, w przypadku strony monochromatycznej (grayscale) występuje tylko K=100%. Często jednak kolor ten występuje jako RGB black lub RGB=0,0,0 i nie da się tego zauważyć na ekranie. Podczas naświetlania kolor taki jest zamieniany na kolor posiadający dodatkowe składowe, np. 40,30,30,100, albo z niepełnym czarnym 40,30,30,85. Przy zamianie na 1 kolor niejednokrotnie otrzymujemy wartość K=87% zamiast 100%, co powoduje niepożądane zrastrowanie czerni, szczególnie uciążliwe jeśli drukujemy drobne szczegóły techniką sitodruku. Warto więc zadbać o odpowiednie ustawienie kolorów na etapie realizacji projektu i tworzenia pliku PDF.

Osadzanie czcionek

Przy drobnych pracach jak wizytówki lub ulotki można pokusić się o zamianę tekstów na krzywe, lecz przy publikacjach wielostronicowych zawierających dużo tekstu jest to niewygodne. W tym wypadku musimy zadbać o prawidłowe osadzenie wszystkich czcionek w pliku PDF. Zwykle wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w programie do składu. Przy drukowaniu do pliku postscriptowego w zaawansowanych ustawieniach drukarki musi być wybrana opcja „Pobierz jako czcionkę ładowalną”.

3 thoughts on “Plik PDF – nie zawsze idealny

  1. My spouse and I absolutely love your blog and find most of your post’s to be exactly what
    I’m looking for. can you offer guest writers to write
    content for you? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of the subjects you
    write with regards to here. Again, awesome weblog!

  2. Thanks for some other great article. The place
    else could anyone get that kind of info iin such ann ieeal way of writing?

    I have a presentation next week, and I’m on the look for such information.
    silabus akuntansi manajemen

Comments are closed.